Aizvadīta pirmā VIDES DEJAS laikmetīgā sestdiena Piņķos
8. jūnijā notika pirmā VIDES DEJAS laikmetīgā sestdiena Piņķos, Babītes pagastā, Mārupes novadā, kas skatītāju uzmanībai piedāvāja laikmetīgas kultūras programmu ar fokusu uz cilvēka un vides mijiedarbību, estētiku, problemātiku un cilvēciskās tapšanas būtiskiem momentiem.
Pirmizrādi piedzīvoja horeogrāfes Sintijas Žīgures un vides estētikas pētnieces iestudēts darbs “Garlaicības estētika”. Dejas performance aicināja skatītājus izdzīvot ikdienišķo, kur garlaicība tiek pārvērsta estētikā notikumā. Dejas profesionāles Anna Marija Puķe, Mārīte Supe un Poļina Filippova ikdieniškās kustības nemanāmi pārvērta mākslinieciskos risinājumos, izdīvojot daudzdzīvokļa namu kaimiņu dzīvi uz balkoniem un kāpnēm.
Horeogrāfe Katrīna Albuže skatītājiem piedāvāja divas pirmizrādes, proti, – iestudējumu “Sezona sākusies”, kas aicināja aizdomāties par sabiedrībā eksistējošo skaistuma etaloniem, pievēršot uzmanību“pludmales” ķermeņa sezonai. Tieši, ar humoru un ar drosmi no izpildītāju puses tika uzrunāti skatītāji.
Vides performanci “Darbs dara darītāju”, kurā, Eiropas parlamenta vēlēšanu dienā, kādas privātmājas pagalmā, tika apskatītas darba motivācijas un varas pozīciju attiecības, kārtojot un pārkārtojot malkas kaudzi. Performances noslēgumā tika iesaistīta publika, kurai arī bija iespēja pielikt darba roku, par to saņemot atalgojumā zemeni. Blakus dalībniekiem, kas pirmo reizi piedalījās vides iestudējumos, kopradē piedalījās arī jau pieredzējuši vides dejas performanču dalībnieki, kā arī profesionāli mākslinieki - vijolniece Arta Lipora, aktieri Edgars un Dzintars Lipori, kā arī dramaturģe Tatjana Meļehova.
Horeogrāfe Lilija Lipora skatītāju uzmanību vērsa uz “divu pasauļu” saskarsmi, kas pēc būtības bieži vien gan papildina viena otru, gan savā starpā konfliktē, gan tiecas viena pie otras. Lai gan lokācijas bija ļoti atšķirīgas, šī tēma iezīmējās abos dejas mākslinieces darbos, proti, gan vides dejas iestudējuma “Īrisi, raspodiņi un dadži”, gan iestudējumā “Dzīvošanai ir dažādas taisnības”. Vides dejas performancē “Īrisi, raspodiņi un dadži” cilvēciskās saskarsmes traģiskumu, trauslumu un spēku spilgtāk izcēla iestudējumā veidotā atsauce uz vērtību un ideoloģiju karu, kas šobrīd notiek Ukrainā. Iestudējumos piedalījās dažādu vecumu un profesiju dalībnieki, kā arī mūziķi – kontrabasists Staņislavs Judins un saksofonists Arvidas Kazlauskas.
Programmu papildināja brīnišķīgie Rīgas baletskolas laikmetīgās dejas programmas 1. un 2. kursa audzēkņi ar dejas performancēm “Mammaa!” un “ Mirklis”, pedagogi Anna Novikova - Tiļčika un Dmitrijs Gaitjukevičs. Kā stāstīja Dmitrijs Gaitjukevičs, pandēmijas laiks arī baletskolas audzēkņiem atklāja vides dejas iespējas un daudzveidību, un dalība festivālā ir kā labs turpinājums iesāktajai apmācībai un radošajam procesam.
Ar skatītāju sajūsmu tika uzņemta arī programmas viesizrāde – dejas mākslinieces, horeogrāfes, Latvijas laikmetīgās dejas kopienas aizsācējas un Latvijas Kultūras akadēmijas profesores izrāde “Trīsošā migla”, kas tapusi kopā ar šī gada LKA laikmetīgās dejas horeogrāfijas absolventiem.
Nākamā laikmetīgās dejas sestdiena notiks 10. augustā.
Jau tagad iedzīvotāji un mākslinieki ir aicināti pieteikties radošajām darbnīcām, kas notiks no 5. līdz 9. augustam, lai 10. augustā rādītu jauniestudējumus skatītājiem.
Ieeja un dalība norisēs bez maksas.