2024 Laikmetīgās dejas sestdienas Piņķos
VIDES DEJAS Laikmetīgo sestdienu cikls Piņķos, kas trīs vasaras nedēļās ļāva piedzīvot cilvēka ķermeņa un apkārtējās vides sinerģiju, brīvību un radošo iztēli.
Šī cikla ietvarā ar vides deju varēja iepazīties ikviens (gan aktīvs dalībnieks, gan garāmgājējs). Laikmetīgajās sestdienās Piņķos sastapāmies ar 9 profesionāliem horeogrāfiem, 8 meistarklašu vadītājiem, vienu dramaturgu, vienu vides estētikas speciālisti, ar dejotājiem – gan studentiem, profesionāļiem, gan arī amatieriem, kopa ap 70 dalībnieki, 3 laikmetīgās dejas viesizrādes, viena video dejas un stāstu izstāde, 3 lekcijas, organizatoriem palīdzēja 4 brīvprātīgie. Tāpat skatītājiem visa cikla garumā bija iespēja redzēto pārrunāt, izprast vides dejas nianses sarunās kopā ar moderatoru Dīvu Reiznieku un baudīt dažādas viesizrādes.
VIDES DEJA mākslinieciskā vadītāja Lilija Lipora “Esmu pateicīga un gandarīta par veiksmīgām sadarbībām, atsaucīgiem partneriem un vietējiem iedzīvotājiem, talantīgiem horeogrāfiem, kas izdarīja milzīgu radošo darbu un iedvesmoja, lika aizdomāties, iesaistīties un arī smieties skatītājam. Ceru, ka iesāktās kultūras norises turpināsies, tās ļaus satikties skatītājiem un dejas māksliniekiem personīgā līmenī caur sarunām, kustību, deju un vides stāstiem, veicinās kultūras notikumu daudzveidību, izpratni un pieejamību Mārupes novadā un Latvijā.
Laikmetīgās dejas sestdienas organizē Mārupes novada Babītes Kultūrizglītības centrs sadarbībā ar festivālu VIDES DEJA.

Garlaicības estētika (08.06.2024.)
- Horeogrāfija - Sintija Žīgure un Kamilla Kūna
- Dejotāji - Anna Marija Puķe, Mārīte Supe, Poļina Filippova
Sintijas Žīgures un vides estētikas pētnieces iestudēts darbs “Garlaicības estētika”. Dejas performance aicināja skatītājus izdzīvot ikdienišķo, kur garlaicība tiek pārvērsta estētikā notikumā. Dejas profesionāles Anna Marija Puķe, Mārīte Supe un Poļina Filippova ikdienišķās kustības nemanāmi pārvērta mākslinieciskos risinājumos, izdīvojot daudzdzīvokļa namu kaimiņu dzīvi uz balkoniem un kāpnēm.
Īrisi, raspodiņi un dadži (08.06.2024.)
- Horeogrāfija: Lilija Lipora
- Dramaturģe: Tatjana Meļehova
- Dejotāji: Sarmīte Briuka, Laila Baumane, Indra Majore-Dūšele, Madara Marševska, Arta Lipora, Loreta Gadžiramazova, Šarlija Švarcbaha, Edgars Lipors, Viljams Plešs, Dzintars Lipors, Mārtiņš Rotke, Kamilla Kūna
- Mūzika: Staņislavs Judins un Arvidas Kazlauskas
Vides dejas performancē “Īrisi, raspodiņi un dadži” cilvēciskās saskarsmes traģiskumu, trauslumu un spēku spilgtāk izcēla iestudējumā veidotā atsauce uz vērtību un ideoloģiju karu, kas šobrīd notiek Ukrainā. Iestudējumos piedalījās dažādu vecumu un profesiju dalībnieki, kā arī mūziķi – kontrabasists Staņislavs Judins un saksofonists Arvidas Kazlauskas.
Sezona sākusies (08.06.2024.)
- Horeogrāfija: Katrīna Albuže
- Dramaturģija - Tatjana Meļehova
- Performatori: Daina Šteinerte, Vira Donets, Olga Kardovska
- Mūzika: Arta Lipora
Dzīvošanai ir dažādas taisnības (08.06.2024.)
- Horeogrāfija: Lilija Lipora
- Dramaturģe: Tatjana Meļehova
- Dejotāji: Madara Marševska, Loreta Gadžiramazanova, Šarlija Švarcbaha
- Mūzika: Arvidas Kazlauskas
Darbs dara darītāju (08.06.2024.)
- Horeogrāfija: Katrīna Albuže
- Dramaturģe: Tatjana Meļehova
- Performatori: Daina Šteinerte, Vira Donets, Olga Kardovska, Dzintars Lipors, Viljams Plešs, Edgars Lipors
Mēs katrs viens sveķis jau nevaram būt - ir jābūt sveķiem (10.08.2024.)
- Horeogrāfija: Lilija Lipora
- Izpildītāji: Babītes Kultūrizglītības centra koklētāju ansamblis "Balti" (vadītāja Valda Bagāta)
- Mūzika: kokļu improvizācijas un Dzintara Lipora skaņdarbi koklēm "Sveķi" un "Sveces" ansambļa "BALTI" izpildījumā: Liene Dzilna, Linda Pudova, Kristīne Tukre, Dzintars Lipors, Roberta Indričāne, Marta Luīze Kampare, Valda Bagāta
Dziļāk par virspusi (10.08.2024.)
- Horeogrāfija: Katrīna Albuže
- Dejotājas: Julia Pogumirska, Loreta Gadžiramazanova, Katrīna Dišlere, Samanta Rakovska, Rūta Ločmane
- Mūzika: Artas Liporas vijoles improvizācijas
Horeogrāfes Katrīnas Albužes vides dejas performance “Dziļāk par virspusi” aktualizēja tēmu par savstarpējo komunikāciju un iedziļināšanos sevī. Cik patiesa un nopietna ir cilvēku savstarpējā komunikācija? Vai mums ir drosme un spējas ieklausīties savā “dziļumā” un uzklausīt arī citus (mūzika – Artas Liporas vijoļu improvizācijas).
Jaunavas (10.08.2024.)
- Horeogrāfija: Artūrs Nīgalis
- Dejotājas: Anastasija Čornaja, Poļina Filippova
- Mūzika: L.Bēthovens "Mēnesnīcas sonāte" un EICNSCS improvizācijas
Akvārijam līdzīgās Via Jurmala Village Outlet telpās pirmizrādi piedzīvoja horeogrāfa Artūra Nīgaļa vides dejas izrāde “Jaunavas”, kas tapa sadarbībā ar dejotājām un horeogrāfēm Anastasiju Čornaju un Poļinu Filippovu, iedvesmojoties no telpas un tām asociācijām, ko vide sniedz. Horeogrāfam izdevās rādīt divu atmosfēru sadursmes un ievilināt skatītāju nonākt izrādes varoņu vietā.
Let's do birds (10.08.2024.)
- Horeogrāfija: Olga Žitluhina
- Dejotāji: Daina Šteinarte, Mārtiņš Rodke, Madara Šulte, Dārta Sofija Žiba, Arvena Lote Kravčenko, Rute Elizana Strode, Marija Treija, Ieva Vilciņa, Zlata Pavlova, Elīna Barone
- Mūzika: Johans Sebastians Bahs - Double Violn Concerto in D minor
Olgas Žitluhinas dejas iestudējums “Let’s do birds” – deja ar spārniem, stāsts par putniem un lidošanu. Sienas gleznojums ar eņģeļa spārniem radīja scenogrāfiju, balstu Olgas Žitluhinas iestudētajai un dejotāju izpildītajai kustībai un J.S. Baha mūzikai. Poētiski, emocionāli, smeldzīgi un vienlaicīgi viegli.